Real Madrid 2024/25: el Bernabéu ja és al balanç

Anàlisi financera del Real Madrid 2024/25 a partir dels seus comptes anuals: balanç, ingressos, caixa, productivitat salarial i eficiència operativa.

FinoviewAct. 28 de juliol del 20268 min
REAL MADRID · 2009 → 2025
Ingressos
1.221 M€
EBITDA
287 M€
Caixa
83 M€
Inversió Bernabéu
1.408 M€
Cost esportiu
51%
Deute net excl. estadi
9 M€

Avanç 2025/26 (comptes formulats el 28/07/2026, encara no auditats). Els ràtios són càlculs sobre magnituds publicades.

Escut del Real Madrid.
Foto: Pixabay

El Bernabéu ja és al balanç —i ha començat a pagar. La temporada 2025/26 porta el major EBITDA de la història del club i el primer cop per sobre dels 1.200 M€ d'ingressos.

  • Club esportiu · no és SAD
  • Exercici fiscal 1 jul – 30 jun
  • Ingressos 2025/26: 1.221 M€
  • Benefici net 2025/26: 26,3 M€

Patrimonial — el Bernabéu canvia el balanç

Act. 25/26
1.407,7 M€

Inversió acumulada en la remodelació de l'estadi

A 30 de juny de 2026 · préstec disposat: 1.108 M€

Entre 2019 i 2025 l'immobilitzat material augmenta de 350 M€ a 1.557 M€. En paral·lel, el finançament a llarg termini vinculat a l'estadi passa de 16 M€ a 1.156 M€. Les dues magnituds creixen pràcticament al mateix ritme.

Si s'exclou el finançament vinculat al Bernabéu, el deute net del club és de només 9 M€ (2025/26). Per això convé analitzar l'estadi i l'activitat ordinària per separat.

La novetat del 2025/26: el préstec de l'estadi comença a baixar (d'1.132 a 1.108 M€) mentre la inversió acumulada arriba a 1.408 M€. El deute del totxo ja no només creix: comença a tornar-se.

Bernabéu al balanç: actiu i finançament

Evolució de l'immobilitzat material i del finançament a llarg termini vinculat a l'estadi entre 2019 i 2025.

L'immobilitzat material passa de 350 a 1.557 M€ entre 2019 i 2025; el finançament a llarg termini vinculat a l'estadi passa de 16 a 1.156 M€ en el mateix període.Fuente: Comptes anuals Real Madrid C.F.

La mateixa història vista des de dos costats

+1.207 M€
Augment del Bernabéu al balanç
+1.140 M€
Augment de finançament vinculat a l'estadi

Econòmic — el club dels 1.000 milions

Cap club havia superat els 1.000 M€ d'ingressos anuals. El Real Madrid ja ha superat fins i tot els 1.200 M€ — el primer del món.

Màrqueting i estadi generen junts 902 M€ (539 + 363). La televisió i les competicions internacionals, agrupades, aporten 319 M€. L'escala econòmica no s'explica només pels drets audiovisuals: s'explica per marca, estadi i explotació comercial.

El Bernabéu ja no és només una inversió al balanç: el 2025/26 ingressa 363 M€, més del doble que abans de la reforma.

De 400 M€ a més de 1.200 M€

Evolució dels ingressos d'explotació del club entre 2009 i 2026.

Els ingressos passen de 400 M€ el 2009 a 1.221 M€ el 2025/26, amb caigudes durant la COVID (2020 i 2021) i recuperació posterior.Fuente: Comptes anuals Real Madrid C.F.
Act. 25/26
1.221 M€

Ingressos d'explotació 2025/26 (+3,1%)

Màrqueting
539 M€
Estadi
363 M€
TV + Competicions
319 M€

Caixa — benefici positiu, liquiditat i capacitat de maniobra

Tresoreria disponible

Evolució de la tresoreria del club entre 2019 i 2025.

La tresoreria se situa en 156 M€ el 2019, 135 M€ el 2020, 266 M€ el 2021, 773 M€ el 2022, 253 M€ el 2023, 208 M€ el 2024 i 176 M€ el 2025.Fuente: Comptes anuals Real Madrid C.F.

Durant la COVID el club va tancar amb beneficis pràcticament simbòlics: 313.000 € el 2019/20 i 874.000 € el 2020/21. La prioritat no era guanyar més: era no entrar en pèrdues.

El 2025/26 la caixa baixa a 83 M€ —el club va invertir 192 M€ en instal·lacions i tecnologia i 161 M€ en fitxatges— però manté 475 M€ de línies de crèdit sense utilitzar.

313.000 €

Benefici net 2019/20, en plena pandèmia

Una xifra gairebé irrellevant per a una organització que facturava centenars de milions d'euros.

Rendibilitat — quant negoci genera la plantilla

Act. 25/26
26 anys

Exercicis consecutius tancats amb benefici, des de l'any 2000

En un club que no cotitza ni té accionistes, la pregunta no és quant guanya l'accionista. La pregunta és quant negoci genera l'estructura esportiva.

El 2025/26 el club va reinvertir amb força en la plantilla (161 M€ en fitxatges), així que cada euro de personal genera 2,2 € d'ingressos: una mica menys que el rècord del 2024/25, però sostingut. El que és veritablement sòlid és la constància: 26 exercicis seguits en benefici.

Ingressos generats per euro de despesa de personal

Ràtio xifra de negoci / despeses de personal entre 2009 i 2025.

El ràtio ingressos/personal se situa al voltant de 2,1× el 2009-2013, baixa fins a 1,6× entre 2017 i 2021, puja a 2,25× el 2024/25 i queda en 2,2× el 2025/26.Fuente: Comptes anuals Real Madrid C.F.

Eficiència — marge enfront del llindar de referència

El ràtio que més es mira en el futbol no és el sou, sinó el cost total de la plantilla: salaris més amortització de fitxatges sobre ingressos.

L'indicador clàssic —despeses de personal / ingressos d'explotació— és del 46%, per sota del 50% que el club marca com a llindar d'excel·lència (i molt lluny del 70% recomanat per l'Associació Europea de Clubs).

Mirar només els salaris deixa fora una part important del cost d'una plantilla: l'amortització dels fitxatges. Sumant-la (cost de plantilles de 618 M€ sobre 1.221 M€), el cost esportiu total és del 51%.

El 46% és el ràtio de personal que cita el club. El 51% és una lectura ampliada de Finoview que hi afegeix l'amortització de jugadors.

Cost esportiu total sobre ingressos (2025/26)

Cost de plantilles (personal + amortització de fitxatges) enfront de la resta del compte.

El cost de plantilles (personal + amortització de jugadors, 618 M€) representa el 51% dels ingressos d'explotació del 2025/26; la resta del compte, 603 M€.Fuente: Nota de comptes formulats 2025/26, Real Madrid C.F.
Act. 25/26
51%

Cost esportiu total (personal + amortització de jugadors) sobre ingressos d'explotació 2025/26

Una lectura més completa que el ràtio clàssic de només salaris; alineada amb l'enfocament que apliquen els controls financers de la UEFA

Del sou al cost real de la plantilla

  1. 46%Personal / ingressos
  2. 51%Cost esportiu real (personal + amortització de fitxatges)
  3. 70%Màxim recomanat ECA

En una frase

El Real Madrid del 2026 ja respon a la seva pròpia pregunta. L'estadi (1.408 M€ al balanç) comença a generar: EBITDA rècord de 287 M€ i els primers ingressos per sobre dels 1.200 M€. El deute del totxo comença a baixar i el deute net ordinari és de tot just 9 M€. Ja no és quant va costar el Bernabéu, sinó que el Bernabéu ha començat a pagar.

Metodologia i avís. Les xifres d'aquesta anàlisi provenen exclusivament dels comptes anuals publicats per l'entitat i del seu informe econòmic. L'estudi s'ha elaborat amb la màxima cura, però pot contenir errors de transcripció; Finoview no es responsabilitza d'aquests errors ni de les decisions que es prenguin a partir d'aquesta informació, que és de caràcter divulgatiu i no constitueix assessorament financer. Si detectes alguna dada que no encaixi, escriu-nos a info@finoview.com i ho revisem.

#real-madrid#futbol#cuentas-anuales#analisis-empresas#santiago-bernabeu
ComparteixX / TwitterLinkedIn

Continua llegint