FC Barcelona 2024/25: rècord d'ingressos amb el patrimoni encara en negatiu

Anàlisi dels comptes del FC Barcelona 2010–2025: ingressos rècord, deute, l'Espai Barça, les palanques, la crisi del 2021 i la massa salarial, amb dades verificades de les memòries.

Finoview9 min
FC BARCELONA · 2010 → 2025
Ingressos
964 M€
EBITDA
178 M€
Patrimoni net
−153 M€
Inversió Espai Barça
975 M€
Cost esportiu
64%
Deute net (LFP)
469 M€

Xifres dels comptes anuals consolidats 2024/25. Els ràtios són càlculs sobre magnituds publicades.

Estadi Camp Nou del FC Barcelona.
Foto: Pixabay

El Barça torna a facturar més que mai. La pregunta és si aquesta vegada el negoci ordinari podrà pagar tot el que penja del balanç.

  • Club esportiu · no és SAD
  • Exercici fiscal 1 jul – 30 jun
  • Ingressos 2024/25: 964 M€
  • Resultat net 2024/25: −16,9 M€

Patrimonial — l'Espai Barça ja domina el balanç

975 M€

Inversió acumulada en l'Espai Barça

A 30 de juny de 2025; finançament tancat a 1.478 M€

L'obra ja domina el balanç: l'immobilitzat material passa de 337 M€ (2023) a 662 (2024) i a 1.077 M€ (2025). En paral·lel, els deutes a llarg termini salten de 804 a 1.802 M€ en consolidar-se el fons de titulització que finança l'estadi.

Aquí hi ha la comparació que importa. El Madrid va finançar el seu estadi amb la corba de tipus a favor; el Barça va tancar el seu finançament el 2023, amb tipus entre el 5,94% i el 7,22% i venciments fins al 2047-2049. Mateix moviment estratègic, cost financer molt diferent.

I el patrimoni net continua sent l'assignatura pendent: −153 M€ el 2024/25, setena temporada en negatiu de les últimes quinze.

L'Espai Barça en el balanç

Immobilitzat material enfront de deutes a llarg termini, 2018/19–2024/25.

L'immobilitzat material es triplica des del 2023 per les obres de l'Espai Barça; el deute a llarg termini es duplica el 2023 en consolidar el fons de titulització.Fuente: Comptes anuals FC Barcelona

La mateixa història vista des de dos costats

+740 M€
Augment de l'immobilitzat material en dos anys
+785 M€
Obra de l'Espai Barça executada (361 + 424 M€)

Balanç resumit — milions d'euros

Concepte2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Total actiu1.4741.0311.4022.7772.6262.420
Immobilitzat material2282312373376621.077
Tresoreria16260378311506296
Deutes a llarg termini4435548041.8021.8391.429
Patrimoni net35−451−353−0,5−94−153
Deute net (criteri LFP)488680608552560469

Econòmic — el club que factura rècord jugant fora de casa

En quinze anys els ingressos recurrents passen de 417 a 964 M€. Però la sèrie no és una línia recta: és una muntanya russa amb dos ensorraments —la COVID i el trasllat a Montjuïc— i un final rècord aconseguit, paradoxalment, sense jugar al Camp Nou.

El salt de 2024/25 (+221 M€) té tres motors, i no tots són recurrents: el comercial marca rècord amb 557 M€ (+49%) empès pel nou contracte amb Nike i el marxandatge de BLM, i hi ha 71,6 M€ de seients VIP (PSL) que la mateixa memòria classifica com a operació extraordinària. Sense els PSL, el rècord continua sent rècord: uns 893 M€ recurrents.

Un matís que el lector ha de conèixer: mentre va jugar a Montjuïc, el club estima que va deixar d'ingressar uns 100 M€ per temporada. El rècord s'ha fet amb l'estadi a mitges.

Quinze anys d'ingressos: de 417 a 964 M€

Xifra de negoci recurrent per temporada, 2010/11–2024/25.

La xifra de negoci passa de 417 M€ el 2011 a 964 M€ el 2025, amb caigudes durant la COVID (2020-21) i pel trasllat a Montjuïc (2024).Fuente: Comptes anuals FC Barcelona
964 M€

Xifra de negoci 2024/25, la més alta de la història del club

Exercici tancat a 30 de juny de 2025

La dada que ho diu tot del futbol modern

557 M€
Ingressa venent la marca (comercial)
119 M€
Ingressa jugant (competicions)

Ingressos per concepte — milions d'euros

Concepte2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Xifra de negoci708575628796743964
Competicions8186212486119
Socis i abonats551649663032
TV i retransmissions249281250216242251
Comercial i màrqueting323270267390374557

Cash Flow — 800 milions de benefici que no eren caixa

Benefici comptable vs. caixa real

Resultat net enfront del flux de caixa d'explotació, 2018/19–2024/25.

El 2022/23 el club guanya 304 M€ però la seva explotació consumeix 203 M€ de caixa; el 2024/25 perd 17 M€ però genera 368 M€.Fuente: Comptes anuals FC Barcelona

Els +98 M€ de 2021/22 i els +304 M€ de 2022/23 no van sortir del futbol. Van sortir de la venda d'actius: el 25% dels drets de TV de LaLiga a Sixth Street (667 M€ de plusvàlua) i el 49% de Barça Vision (200 M€ de caixa més 208 M€ de revaloració comptable de la participació retinguda).

El mateix Annex I de la memòria ho detalla: el 2022/23 el primer equip de futbol va registrar un resultat de −125,8 M€; el benefici de +304 M€ del club s'explica per aquestes operacions. I la caixa ho confirma: l'any del benefici més gran de la història, el flux d'explotació va ser de −203 M€.

El contrast amb 2024/25 és la millor notícia del balanç: el club perd 17 M€ en resultat però genera 368 M€ de caixa d'explotació, la millor dada de les quinze temporades. El negoci ordinari torna a generar diners.

800 M€

Beneficis no recurrents reconeguts per la mateixa memòria

Les palanques de 2021/22 i 2022/23 (nota 2.5)

El miratge de 2022/23

+304 M€
Benefici del club (amb palanques)
−126 M€
Resultat del primer equip de futbol

Rendibilitat — del −481 a l'equilibri

−481 M€

Resultat net 2020/21, la pèrdua més gran de la sèrie

El patrimoni net va caure a −451 M€

La pèrdua més gran de la història d'un club de futbol fins aquella data té dues capes. Primer, la COVID: una temporada sencera a porta tancada va portar els ingressos per competicions de 114 M€ a 8 M€ i els de socis de 61 a 15 M€.

Segon, el sanejament: la nova junta va encarregar una due diligence i va reconèixer en un sol exercici 165 M€ de deterioraments de jugadors, 82 M€ de provisions per contenciosos i 44 M€ de crèdits fiscals no activats. L'auditor va signar sense excepcions però amb paràgraf d'èmfasi: patrimoni net −451 M€ i dubte significatiu sobre l'empresa en funcionament.

Una dada que gairebé ningú recorda: en ser club i no SAD, el patrimoni negatiu no obligava a dissoldre. Aquesta peculiaritat jurídica va comprar el temps que el club necessitava. Ha conviscut amb fons propis negatius en 7 de les últimes 15 temporades.

Resultat de l'exercici: de +304 a −481 M€

Resultat net per temporada, 2010/11–2024/25.

El resultat net oscil·la entre +304 M€ (2022/23, amb palanques) i −481 M€ (2020/21, COVID + sanejament).Fuente: Comptes anuals FC Barcelona

Eficiència — la massa salarial, per fi domada

Si els ingressos són la muntanya russa, els salaris són el vilà recurrent. Tres vegades es va disparar la massa salarial per damunt del negoci, i totes tres estan documentades: el triplet de 2014/15 (primes 47,5→89,2 M€), la inflació del mercat el 2017/18 (sous del primer equip 225→303 M€) i l'arribada de Lewandowski el 2022/23 (+37%).

El 2017/18 el club va arribar a gastar 77 cèntims de cada euro que ingressava en personal. El 2020/21, 85. El 2024/25 gasta 53. L'ECA recomana no superar 70.

Despesa de personal sobre ingressos, amb el llindar del 70%

Ràtio de despeses de personal sobre xifra de negoci, 2010/11–2024/25.

El ràtio de personal sobre ingressos supera el 70% recomanat el 2017/18, 2020/21 i 2022/23, i cau al 52,9% el 2024/25.Fuente: Comptes anuals FC Barcelona · llindar ECA 70%
53%

Despesa de personal sobre ingressos el 2024/25

La millor dada de la sèrie des del 2011/12

Del sou al cost real de la plantilla (2024/25)

  1. 53%Despesa de personal / ingressos
  2. 64%Cost esportiu (personal + amortització de fitxatges)
  3. 70%Llindar recomanat ECA
Fitxatges per estiu · inversió en altes de jugadors
Quant es va gastar el Barça cada estiu?
56 M€
2023/24
Cancelo, Félix (cessió); Gündoğan lliure
14/1515/1616/1717/1818/1919/2020/2121/2222/2323/24

En una frase

El Barça de 2025 factura més que mai, ha domat la massa salarial i torna a generar caixa. Però arrossega un patrimoni net negatiu, un 25% dels seus drets de TV venuts fins al 2047 i un estadi finançat al 6-7%. El rècord d'ingressos no és la meta: és la condició mínima perquè tota la resta quadri.

Metodologia i avís. Les xifres d'aquesta anàlisi provenen exclusivament dels comptes anuals publicats per l'entitat i del seu informe econòmic. L'estudi s'ha elaborat amb la màxima cura, però pot contenir errors de transcripció; Finoview no es responsabilitza d'aquests errors ni de les decisions que es prenguin a partir d'aquesta informació, que és de caràcter divulgatiu i no constitueix assessorament financer. Si detectes alguna dada que no encaixi, escriu-nos a info@finoview.com i ho revisem.

Preguntes freqüents

Preguntes freqüents

Quant va ingressar el FC Barcelona la temporada 2024/25?
El FC Barcelona va assolir una xifra de negoci rècord de 964 M€ el 2024/25, la més gran de la seva història, impulsada pel nou contracte amb Nike i el marxandatge de BLM. Tot i així, el resultat de l'exercici va ser una pèrdua de 16,9 M€.
Quin és el patrimoni net del FC Barcelona?
A 30 de juny de 2025 el patrimoni net consolidat del FC Barcelona és de −153 M€. El club ha conviscut amb fons propis negatius en 7 de les últimes 15 temporades.
Quant ha costat l'Espai Barça i com es finança?
La inversió acumulada en l'Espai Barça ascendeix a uns 975 M€ a 30 de juny de 2025. El finançament es va tancar en 1.478 M€ a través d'un fons de titulització, amb tipus d'interès entre el 5,94% i el 7,22% i venciments fins al 2047-2049.
Què són les palanques del FC Barcelona?
Les palanques són vendes d'actius no recurrents: el 25% dels drets de televisió de LaLiga a Sixth Street i part de Barça Vision. Van generar 800 M€ de beneficis extraordinaris el 2021/22 i el 2022/23, segons reconeix la mateixa memòria del club.
Quant deute té el FC Barcelona?
El deute net segons el criteri de LaLiga (LFP) és de 469 M€ a 30 de juny de 2025, al qual se suma el finançament específic de l'Espai Barça (deutes a llarg termini de 1.429 M€ en el balanç consolidat).
#fc-barcelona#futbol#cuentas-anuales#finanzas#espai-barca#analisis-empresas
ComparteixX / TwitterLinkedIn

Continua llegint