Mango guanya més, es desendeuta i millora marges. Però part del benefici es queda en estoc.

Anàlisi dels comptes de Mango (Punto Fa S.A.) 2022-2024: marges, deute, caixa, rendibilitat i eficiència, amb dades reals i lectura d'analista.

Finoview7 min
Botiga Mango a Mannheim
Foto: Wikimedia Commons

Mango tanca 2024 guanyant més per cada euro que ven i amb un balanç més sa que fa dos anys. Però part d'aquest benefici no s'ha convertit en caixa: s'ha quedat al magatzem. Aquesta és la lectura honesta dels comptes en cinc capes.

  • +120 mercats
  • ~3.000 punts de venda
  • Fast fashion premium
  • ~1/3 vendes online

Mango 2024, en 10 segons

El que ha millorat

senyals clars

  • Marges molt més alts en tota la cascada
  • Menys palanquejament relatiu
  • ROE molt fort sense assumir més deute
  • Benefici net gairebé es duplica vs 2022

El que cal vigilar

no és alarmista, és honest

  • Més estoc al balanç (724 M€)
  • Caixa efectiva una mica més ajustada
  • Deute intragrup gran (632 M€) i estable
  • L'EBITDA del 12,9% s'ha de confirmar el 2025
Vendes 2024
2.676 M€
EBITDA 2024
344 M€

12,9% sobre vendes

Benefici net
225 M€
ROE 2024
28,5%

i sense més deute

Patrimonial

Mango es despalanqueja. El patrimoni creix amb força mentre el passiu amb prou feines es mou.

El Debt-to-Equity baixa de 3,61 a 2,37 en dos exercicis. Continua per damunt del llindar còmode (<2), però aquesta xifra enganya si no es mira de què està fet el passiu.

Passiu total vs Patrimoni net

El patrimoni creix amb força; el passiu amb prou feines es mou. Això és despalancament real.

El patrimoni net passa de 478 a 788 M€ i el passiu total d'1.726 a 1.865 M€ entre 2022 i 2024.Fuente: Comptes anuals Punto Fa S.A.

El que sembla deute dur

i no ho és tant

  • 632 M€ amb empreses del grup — estable des de 2022
  • 687 M€ a proveïdors — finançament gratis del proveïdor
  • Juntes són prop del 70% del passiu total

Deute financer aliè

el que de veritat costa

  • 425 M€ a llarg termini (no grup)
  • Només 68 M€ a curt, davant de 134 M€ el 2022
  • Una part minoritària del balanç

Econòmic — marges en cascada

El marge brut puja poc. Però a mesura que es baixa pel compte de resultats, la millora s'amplifica.

Mango no només ven més el 2024: guanya molt més per cada euro venut. L'EBITDA passa de 190 a 344 M€ — es multiplica per gairebé 1,8. El 12,9% sobre vendes és un marge molt superior a la seva pròpia sèrie recent i, en retail tèxtil madur, està a la franja alta del sector.

El repte ara no és pujar-lo, és sostenir-lo. Un any de marge alt s'explica per mix, descompte controlat o un cost de matèries primeres favorable. Dos anys seguits ja comencen a ser estructura.

Marges en cascada

EBITDA, marge operatiu i benefici net pugen tots tres el 2024.

EBITDA % passa de 8,59 a 12,86; marge d'explotació de 6,61 a 10,77; benefici net de 5,00 a 8,39.Fuente: Comptes anuals Punto Fa S.A.
Marge brut
53,6%

+3 pp vs 2022

EBITDA
12,9%

+4,3 pp vs 2022

Operatiu
10,8%

gairebé es duplica

Net
8,4%

+3,4 pp vs 2022

La millora rellevant no està només en vendre més: està en capturar més marge.

Caixa — el matís de 2024

EBITDA i fons de maniobra

L'EBITDA gairebé es dobla i el fons de maniobra també respecte a 2022.

L'EBITDA passa de 190 a 344 M€ i el fons de maniobra de 139 a 291 M€.Fuente: Comptes anuals Punto Fa S.A.

El benefici pot ser real i la caixa, no. Aquí està el matís menys comentat de l'exercici.

No és alarma — amb un fons de maniobra de 291 M€ el balanç respira. Però el benefici de l'any s'està transformant en estoc, no en banc. Si la rotació no acompanya el 2025, aquest estoc pesa.

Fons de maniobra
291 M€

es duplica vs 2022

Liquiditat
1,37

> 1, còmoda

Tresoreria
0,45

torna a baixar

Efectiu
121 M€

−40 M€ vs 2023

Mango va guanyar més el 2024, però part d'aquest benefici es va quedar al magatzem: les existències pugen a 724 M€ i l'efectiu cau 40 M€.
Síntesi Finoview

Rendibilitat — ROE de qualitat

ROE del 28% en un retailer madur és molt alt. La dada útil no és aquesta: és d'on surt.

El ROE de 2024 no millora perquè Mango s'hagi palanquejat més — al contrari. Millora perquè el marge operatiu gairebé es duplica. És la combinació més sana possible: guanya més sense demanar prestat més.

ROI i ROE

Tots dos pugen amb força el 2024. La millora del ROE ve del negoci, no de més deute.

ROI passa de 6,63% a 10,86% i ROE de 23,13% a 28,49% entre 2022 i 2024.Fuente: Comptes anuals Punto Fa S.A.
Marge operatiu
10,8%

era 6,6% el 2022 · ⬆ motor

Rotació actiu
1,01

estable

Palanquejament
3,37

era 4,61 · ⬇ baixa

Efecte fiscal
0,82

més impostos

Eficiència

Aquí està el múscul amagat. Els dies d'estoc són alts, però el proveïdor finança gairebé tot el cicle.

Mango paga els seus proveïdors en 202 dies. Per això, malgrat un cicle econòmic de 237 dies, el de caixa es queda en 35. El proveïdor finança gairebé tot.

Dies d'existències, de pagament a proveïdors i cicle de caixa

Mango carrega més estoc el 2024, però el proveïdor finança gairebé tot. El cicle de caixa es queda curt.

El DIO puja de 199 a 213 dies, el DPO de 193 a 202, i el cicle de caixa es queda en 35 dies el 2024.Fuente: Comptes anuals Punto Fa S.A.
Estoc
213 d
dies que triga a vendre's
Proveïdor
202 d
dies a pagar-li
Cicle de caixa
35 d
el que Mango finança

Mango vs Inditex

Mango millora clarament respecte a si mateixa. La comparació amb Inditex i H&M és on es veu si aquesta millora és diferencial o simplement normal dins del sector.

En una frase

Mango guanya més per cada euro venut, es despalanqueja i millora una rendibilitat de qualitat (marge, no deute). L'únic matís: el benefici de l'any s'està quedant en estoc. Si el marge de 2024 sobreviu a 2025, la lectura passa de bon exercici a canvi estructural.

Preguntas frecuentes

És Mango una empresa rendible el 2024?
Sí, i amb marge alt per a un retailer madur: EBITDA del 12,9%, marge operatiu del 10,8% i ROE del 28,5%. La millora del ROE ve del marge, no de més deute.
Mango està molt endeutada?
El seu Debt to Equity és 2,37, per damunt del llindar còmode de 2, però ha baixat molt des del 3,61 de 2022. Gran part del passiu és deute amb empreses del grup (632 M€) i finançament de proveïdors (687 M€), no deute bancari.
Per què baixa la caixa de Mango el 2024 si guanya més?
Perquè part del benefici s'ha quedat en estoc: les existències pugen a 724 M€ i l'efectiu cau a 121 M€. El fons de maniobra continua còmode (291 M€), però convé vigilar-lo.
Com finança Mango la seva operació?
Principalment amb els seus proveïdors. Triga 213 dies a vendre l'estoc però paga a 202 dies, així que el cicle de caixa es queda en 35 dies.

Metodologia i avís. Les xifres d'aquesta anàlisi provenen exclusivament dels comptes anuals publicats per l'entitat i del seu informe econòmic. L'estudi s'ha elaborat amb la màxima cura, però pot contenir errors de transcripció; Finoview no es responsabilitza d'aquests errors ni de les decisions que es prenguin a partir d'aquesta informació, que és de caràcter divulgatiu i no constitueix assessorament financer. Si detectes alguna dada que no encaixi, escriu-nos a info@finoview.com i ho revisem.

#mango#punto-fa#cuentas-anuales#analisis-empresas#retail#textil
ComparteixX / TwitterLinkedIn

Continua llegint